Ha a gyerekek nem akarnak enni, szüleik a legelképesztőbb ötleteket és rituálékat találják ki, hogy mégis rábírják őket néhány falat elfogyasztására. A jó étvágyú gyerekek szülei el sem tudják képzelni, micsoda feszültség és nyomás lesz úrrá a "rossz evő" gyerekek szülein.
A probléma általában az első életév végén kezdődik, amikor a szoptatás és a cumisüvegek ideje lejár. A gyermekeknél ilyenkor viszonylag gyakori, hogy nem ízlik a felkínált ételt, vagy éppen jön a foga, most hevert ki valamilyen betegséget - sok oka lehet, ha nem akar enni.
Gyakran nincs is oka az étvágytalanságnak. A gyermek egyszerűen kevesebbet eszik, mint amennyit az anyuka elvárna tőle. Így az étkezések során unszolja, tömi a gyermekét, veszekszik vele. A gyermek ilyenkor azt tanulja meg, hogy az egyébként kedves és türelmes mama étkezéskor hátrányára megváltozik. Az apróság ilyenkor természetesen már egyáltalán nem akar enni, s végül lehet, hogy elkezd félni az étkezésektől. Holott az alapszabály az, hogy az egészséges gyermek nem hal éhen!, tudja mikor mennyire van szüksége.
Kialakul egy ördögi kör: a gyerek egyre kevesebbet eszik, a mama pedig egyre feszültebbé válik.
Kétségbeesésükben mindenféle trükköt kitalálnak, sokszor a gyermek legabszurdabb kívánságait is teljesítik, csak hogy egyen.
Van, hogy az anyukák akár több ételt is elkészítenek egymás után, a tejbegríztől a melegszendvicsen és a virslin át egészen a burgonyafelfújtig, csak hogy gyermekük valamelyikből vegyen egy falatot. Természetesen sikertelenül: a gyerek kiskirály módján ül az asztalnál, és szorosan összezárt szájjal élvezi a hatalmát.
Az anya kudarca?
Az anyában minden étkezés alkalmával újra és újra megerősödő érzelmek: aggodalom a gyermek iránt, sértődöttség érzése az állandó visszautasítás miatt, félelem a következő étkezéstől, düh a hatalmi harc miatt, amit nem tud megnyerni.
A problémát gyakran a nagymama, rokonok, barátnők, szomszéd stb. csak tovább szítja, akik a meggyőződés hangján állítja: "Az én gyerekeim egy falatot sem hagytak a tányérjukon!"
Mindezek eredményeként nem csoda, ha az anya úgy érzi, kudarcot vallott. Sokan panaszkodnak arra, hogy már mindent megpróbáltak, s egyszerűen nem tudják, hogyan tovább. Anyukák! Aggodalomra semmi ok! Tudják: Egy egészséges gyerek nem hal éhen.
Cél a rossz szokások, rituálék abbahagyása, megfelelő szabályok bevezetése. Természetesen ez nagyon egyszerűnek hangzik, de gyakorlatban megvalósítani már nehezebb, ilyenkor szükség lehet szakember segítségére.